New 2026 Forest River RV Puma Ambush 25TH Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Puma Ambush toy hauler 25TH highlights:
- Front RV Queen Bed
- 17' Power Awning
- 40" Tub
- 7' 3" Ramp Door Spring Assist
Pack your bags, grab your helmet, and load up the dirt bikes in this toy hauler for four! There is 11' of cargo space for your toys plus two flip-up sleeper sofas with a dinette for seating and sleeping space. If you have even more guests, just choose the optional queen bed electric lift. The kitchen on this unit includes everything you need to prepare meals each day, including a 21" oven, a convection microwave with an air fryer, plus an 11-cu. ft. 12V refrigerator. You might even like to choose the optional outside kitchen with a griddle for breakfast outdoors! The full bath includes a private shower and toilet, with the sink right across the hall so two people can freshen up before bed, and the front bedroom is sure to bring comfort with its RV queen bed, wardrobe, and bedroom shelf for your things!
Each Puma Ambush toy hauler travel trailer by Forest River is constructed with a durable tub surround, super lube axles for smooth towing, and a rugged front diamond plate. You will enjoy premium amenities, including a plush bedspread and pillows, LED lighting, and a bath skylight. Cook like a five-star chef with the 21" oven and range hood and indulge in entertainment with the AM/FM/Bluetooth stereo and outside speakers. Plus, you will love the convenient night roller shades, the outside shower ideal for outdoor enthusiasts, and so much more! Whether hauling motorcycles, ATVs, or gear for your next outdoor escapade, these toy hauler travel trailers are your ultimate adventure companion.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $16,416
Sale Price: $34,998
Stock# N028052
Interior Color: Stone
| Sleeps | 4 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Interior Color | Stone |
| Hitch Weight | 845 lbs |
| Dry Weight | 6270 lbs |
| Cargo Capacity | 2565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass Residential Style |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 20lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 17' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


