New 2026 Forest River RV Puma Ambush 27TH Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Puma Ambush toy hauler 27TH highlights:
- Full Bath
- Outside Storage
- 15' 10" Total Garage Space
- Convection Microwave with Air Fryer
- RV Queen Bed
- Rollover Sofas
If space for toys is what you want, space is what you'll get in this toy hauler! There is an 11' garage with 15' 10" total garage space when you use the tie-downs in the kitchen, making it easy to haul motorcycles, ATVs, or extra gear. Your crew can get comfortable on the rollover sleeper sofas or on the dual lounge chairs after a long day of riding or exploring. The full bath with a 34" x 34" radius shower will let everyone stay clean and refreshed, and the front private bedroom will feel just like home with its RV queen bed and dual shirt closets for added storage. If you need additional sleeping space for guests, you can add the optional queen bed electric lift in the garage, creating a flexible setup for family and friends.
Each Puma Ambush toy hauler travel trailer by Forest River is constructed with a durable tub surround, super lube axles for smooth towing, and a rugged front diamond plate for added protection on the road. You will enjoy premium amenities, including a plush bedspread and pillows, LED lighting, and a bath skylight that brings in natural light. Cook like a five-star chef with the 21" oven and range hood and indulge in entertainment with the AM/FM/Bluetooth stereo and outside speakers, perfect for campsite hangouts. Plus, you will love the convenient night roller shades, the outside shower ideal for outdoor enthusiasts, and so much more. Whether hauling motorcycles, ATVs, or gear for your next outdoor escapade, these toy hauler travel trailers are your ultimate adventure companion—built for comfort, convenience, and unforgettable trips.
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $21,832
Sale Price: $32,900
Stock# NT026873
| Sleeps | 4 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1235 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 6738 lbs |
| Cargo Capacity | 3257 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass Residential Style |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 15 ft 10 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2PTSB0T4026873 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


