New 2026 Forest River RV Puma Camping Edition 16DSCE Travel Trailer
Forest River Puma Camping Edition travel trailer 16DSCE highlights:
- Full Rear Bath
- Front RV Queen Bed
- Outside storage
- Two Burner Cooktop
This travel trailer includes everything you need for camping trips at the lake. You'll sleep great each night on the front RV queen bed with a shirt closet to keep your things organized, or you can choose the optional Murphy bed with a shelf. The chef of your group can make meals on the two-burner cooktop or in the microwave oven, then you can dine around the U-shaped dinette slide. A full rear bath includes a 36" x 30" shower, a toilet, vanity, plus a medicine cabinet to keep your things organized.
The Puma Camping Edition by Forest River offer an affordable travel trailer for rookie campers or seasoned RVers! They are built with 5/8" tongue and groove plywood flooring and a front diamond plate for added protection. There are also exterior magnetic baggage door latches, back up camera prep, a battery disconnect. Head inside to find Thermofoil countertops with a smooth drop edge, bedroom USB ports and outlets, and pleated shades in the living room.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $14,585
Sale Price: $20,998
Stock# N027395
Interior Color: Stone
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Interior Color | Stone |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| Dry Weight | 3606 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy bed Queen |
| Refrigerator Type | 12v Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas / Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


