New 2026 Forest River RV Puma Grand Mesa 394RKL Fifth Wheel
Amazing Unit! Must See!
Forest River Puma Grand Mesa fifth wheel 394RKL highlights:
- Auto Leveling
- 2 Fireplaces
- 3 AC units
- 2 Patio awnings
- Slide toppers
- Stackable Washer & Dryer
- Rear Kitchen
- Desk workstation
- L-Lounge
- Desk with a Chair
- Full basement storage w/ slide tray
- Composite flooring
- Spray foam cap insulation
- All main & slide floors are ALL COMPOSITE! NO WOOD!
- Front window in cap
- Azdel inside & out
- 3" Roof Joists w/ 1/2 Sheathing
- Slipper roller spring suspension
It won't be hard to find comfort in this fifth wheel with five slides, a spacious rear kitchen, plus a bath and a laundry room! There is even washer and dryer installed so you dont need to add these appliances, and the desk with a chair just outside of this room will allow you to get some work done at the campground if needed. You'll love having your own master bedroom in the front with a king bed slide out, a TV/storge with a hamper and overhead cabinets, plus a full mid bath, complete with residential shower! As you head to the rear, you'll find the living room on the way, which includes an L-lounge, plus an entertainment center with a fireplace for cozy evenings indoors. The front kitchen is where it's at in this fifth wheel! There are dual opposing slides for ample space, tons of counter space, a pantry, hutch, and a high-top table that overlooks the living room!
With the Puma Grand Mesa fifth wheel by Forest River, you will love the practical living, ample storage, the optimum towability, and the lavish style found throughout! There is a 7' interior height and a 101" wide body for added space, plus large, tinted windows throughout, worry-free composite floors, and vacuum bonded walls with Azdel for durability. The mandatory River Package includes features such as an upgraded suspension, a screenless operating system with Bluetooth, and three A/C units to keep you comfortable. These fifth wheels also include the mandatory Ranch Package that comes with a stainless-steel appliance package, day/night roller shades, a fiberglass shower surround, plus residential style dinette chairs. There are many more features to love about the Puma Grand Mesa fifth wheels, like the upgraded true solid surface countertops, the mirrored sliding closet doors, and the two-tone painted front cap!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $41,674
Sale Price: $114,985
Stock# PUM265663
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 18575 lbs |
| Dry Weight | 15055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 5 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas / Elec |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | 18' and 19' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 260 watts |
| VIN | 4X4fpxr22t6015663 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


