New 2026 Forest River RV Puma Vista 38RLB Destination Trailer
Stackable Washer & Dryer, 3 A/C's, Fireplace, Tankless Water Heater.
Forest River Puma Vista destination trailer 38RLB highlights:
- Middle Bunkhouse
- Queen-Size Bed
- Walk-In Pantry
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Dual Entry
Floorplan & Layout (this is where it shines)
Rear Living Room
- Huge windows + dinette with a view
- Residential-style seating + fireplace
- Built for relaxing, not squeezing in
Kitchen (very residential)
- Island kitchen (rare in towables)
- 18 cu ft residential fridge
- 4-burner stove + oven + air fryer microwave
- Walk-in pantry
This feels way closer to a house kitchen than a camper
Mid Bunk Room (flex space)
- Private bunkroom / office / guest room
- Can double as:
- Kids room
- Office
- Storage / hobby space
Front Bedroom
- King or queen bed (varies by build)
- Wardrobes + washer/dryer prep (on many units)
Residential touches
- Sliding patio door (huge difference vs RV door)
- Two entry doors
- Feels like stepping into a small apartment
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $22,799
Sale Price: $52,997
Stock# 112746
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 13255 lbs |
| Dry Weight | 745 lbs |
| Cargo Capacity | 2451 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 19' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUP28TP109464 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


