New 2026 Forest River RV Puma Vista 39DBT Destination Trailer
50 AMP Service, 3 A/C's, Tankless Water Heater, Washer/Dryer, Trifold Sofa, Fireplace.
Palomino Puma Destination trailer 39DBT highlights:
- Two Full Bathrooms
- Second Bedroom
- Bedroom Vanity
- Residential Style Refrigerator
- Patio Door
-
Dual Bedroom Suites:
-
Front bedroom with a king bed slide-out, two closets, and a dresser.
-
Rear bedroom suite with queen bed slide, wardrobe, built-in vanity, and private full bathroom.
-
-
Bathrooms
-
Two full bathrooms: one in the front, one in the rear.
-
Showers in each are size ~ 32" x 40" with seat in at least some models.
-
-
Kitchen / Common Area
-
Residential-style refrigerator (~ 18 cu ft) with ice maker.
-
Oven + cooktop; in many units 3 burner cooktop, microwave, range hood.
-
Solid surface countertops (on units/packages that include the Marquis Edition)
-
Freestanding dinette or booth (depending on options) and sofa seating.
-
-
Extra Interior Features
-
Washer/Dryer prep in at least the front bedroom closet.
-
Large windows, night roller shades (on models with Marquis package).
-
Exterior & Convenience Features
-
Patio Door — a wide sliding/patio door to bring in natural light and outdoor feel.
-
Outside Shower (hot & cold) on many builds with the Marquis Edition package.
-
Solar Prep — roof and side mount solar prep for off-grid or partial off-grid capability.
-
WiFi Prep & antenna/cable hookups.
-
Stabilizer Jacks — 4 stabilizer jacks are included on many units.
-
Exterior Speakers in models/packages that include the Marquis Edition.
-
Awning — 21 ft awning is standard on many units.
Package Options / Upgrades
-
Value Shopper Package (required on many units) — includes items like Congoleum linoleum with cold-crack warranty, upgraded kitchen faucet, LED lighting, AM/FM/Bluetooth stereo, etc.
- Marquis Edition (also often required) — upgrades like solid surface counters, night roller shades, outside shower, extra exterior speakers, stabilizer jacks, upgraded A/C (15,000 BTU ducted) in some units.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $15,199
Sale Price: $48,977
Stock# 106475
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 1439 lbs |
| GVWR | 12000 lbs |
| Dry Weight | 10162 lbs |
| Cargo Capacity | 1838 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 105 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Available Beds | King, RV Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUR21TP107102 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


