New 2026 Forest River RV Puma Vista 402LFT Destination Trailer
3 A/C's, Washer & Dryer Prep, 50 Amp Service, Fireplace, Theater Seating, Tankless Water Heater.
Forest River Puma Vista Destination trailer 402LFT highlights:
- Double Loft Areas
- Kitchen Island
- Triple Slides
- Front Living Area
- Theater Seating
- Outside Storage Compartments
The 2026 Forest River RV Puma Vista 402LFT is a destination-style trailer with a spacious layout that feels much like a seasonal or park cabin. It’s designed for comfort, extended stays, and families or groups who want a roomy camper with residential-type amenities.
Interior & Sleeping
-
Sleeps about 7–8 people (mid-size king bed + lofts + living area).
-
King bed in private rear bedroom with wardrobe storage.
-
Double loft areas (additional sleeping or storage space).
-
Rear living zone with seating, optional theater seating, and entertainment area with 50" TV and optional fireplace.
Kitchen & Living
-
Large kitchen island with solid countertop and undermount sink (in upgraded package).
-
18 cu ft residential-style refrigerator and 4-burner stove with oven.
-
WIFI prep, AM/FM/Bluetooth stereo, and LED lighting throughout.
-
Tankless water heater for continuous hot water.
Bathroom & Comfort
-
Full bathroom with 34" × 40" shower with seat.
-
Washer/dryer prep included.
-
Multiple A/C units available depending on package for strong climate control.
Exterior & Utility
-
21-ft patio awning for covered outdoor space.
-
Pre-wired for solar system and black tank flush.
-
Outside shower and optional exterior speakers.
-
Three slide-outs for generous interior space.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $26,902
Sale Price: $57,969
Stock# 110583
Interior Color: STONE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | STONE |
| Hitch Weight | 1695 lbs |
| GVWR | 13900 lbs |
| Dry Weight | 11849 lbs |
| Cargo Capacity | 2051 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 34" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUS28TP108855 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


