New 2026 Forest River RV Puma Vista 420LFT Destination Trailer
2 SLEEPING LOFTS--FRONT QUEEN BEDROOM--L SHAPED LOUNGE and ENTERTAINMENT CENTER--STACKED WASHER and DRYER
Forest River Puma Vista destination trailer 420LFT highlights:
- Double Loft Areas
- Kitchen Island
- Triple Slides
- Dual Entry Doors
- Outside Storage Compartments
- Stacked Washer/Dryer
Head to your favorite spots with this destination trailer! With two entry doors, you can easily enter or exit the unit. The front private bedroom includes a king bed slide out, a wardrobe and dresser to keep your clothes organized, plus a countertop for your books or jewelry. Just outside this room is the ladder that leads to the large loft area with two 32" x 80" bunk mats, a cubby, a counter, a nightstand, and cabinets. Once you've headed back downstairs, you can relax on the L-shaped sofa across from the entertainment center with a fireplace and slide-out cabinet or the table and chairs with bench seating. And the chef of your group will love the kitchen with its residential style refrigerator and pantry, kitchen island, and four burner cooktop. The full rear bathroom not only has a 32" x 40" shower with a seat to freshen up in, and a closet with washer/dryer prep, but is also below the second loft with a 32" x 80" bunk mat and closet for storage!
Each Puma Vista destination trailer by Forest River is designed to give you unforgettable getaways to the destination of your choice! The Value Shopper Package features Congoleum linoleum, LED lighting, an AM/FM/Bluetooth stereo, and a tankless water heater to name a few comforts. There are also solid surface countertops, a 12V ceiling fan in the living room, an outside shower, two exterior speakers, and more amenities found within the Vista Marquis and Vista LFT Loft Packages!
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
FOR MORE INFORMATION AND GREAT BUYING EXPERIENCE PLEASE STOP BY or GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $21,834
Sale Price: $69,997
Stock# 111383
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1890 lbs |
| GVWR | 14825 lbs |
| Dry Weight | 13024 lbs |
| Cargo Capacity | 1801 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| TV Info | LR Smart TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPU82XTP108914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


