New 2026 Forest River RV R Pod RP-192 Travel Trailer
200 WATT SOLAR, 15K BTU A/C
Forest River R-Pod travel trailer RP-192 highlights:
- Queen Murphy Bed
- 11' Awning
- Air Fryer Microwave
- Exterior Storage
You're going to love all of the conveniences and versatility of this travel trailer! The front Murphy bed folds away to reveal the sofa which gives you a comfortable place to sit during the day and to sleep at night. The rear full bath features everything you will need to get squeaky clean each morning as well as a large linen closet for clean towels. After you have whipped up your best meal with the two-burner cooktop, you can head to the booth dinette and enjoy eating it there comfortably. This model also includes the Hood River Edition that comes with Mud Legend all terrain tires with TPMS, a MaxxAir vent cover, advanced ground clearance, and 12V tank heaters!
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $13,181
Sale Price: $27,990
Stock# TV028179
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 385 lbs |
| GVWR | 4785 lbs |
| Dry Weight | 3657 lbs |
| Cargo Capacity | 1111 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 11' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2RPHC0TV028179 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


