New 2026 Forest River RV R Pod RP-198 Travel Trailer
REAR DEN / THEATER SEATING / PRIVATE BATHROOM / 200W SOLAR !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RPOD 198
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- HOOD RIVER EDITION
- R POD CAMP PACKAGE
- RVIA SEAL
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $13,455
Sale Price: $33,995
Stock# 38069
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 475 lbs |
| Dry Weight | 4594 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 027482 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


