New 2026 Forest River RV RiverStone 39RKFB Fifth Wheel
LEGACY PACKAGE W / PREMIUM FULL BODY PAINT-PREMIUM / REAR KITCHEN / STACKABLE WASHER DRYER / ADDITIONAL 400W SOLAR PANELS / 4 CAMERA SYSTEM / 3 TV!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE 39RKFB
- SLUMBER SLOTH WOOD – CHOCOLATE
- FURNITURE
- RIPTIDE RED FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT, 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD
- HIGH PERFORMANCE A/C W/HEAT PUMP,
- HYDROAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- TRAIL AIR 21K HITCH
- 4 CAMERA SYSTEM
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHIELDS
- 39” OUTSIDE TV
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RIVA SEAL
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $61,259
Sale Price: $149,995
Stock# 38025
Exterior Color: Frost, Mercury, Blue Ice, Riptide Red Paint Options
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Exterior Color | Frost, Mercury, Blue Ice, Riptide Red Paint Options |
| Hitch Weight | 3084 lbs |
| GVWR | 19084 lbs |
| Dry Weight | 16292 lbs |
| Cargo Capacity | 2792 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 65" Samsung LED Smart TV, BR 40" LED TV |
| Awning Info | 11' 6' and 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 005338 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


