New 2026 Forest River RV RiverStone 420RE Fifth Wheel
REAR ENTERTAINMENT WITH L- SHAPED SOFA / WORK DESK / KING BED SUITE / STACKABLE WASHER AND DRYER / DISHWASHER / 3 AC !!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE 420RE
- SLUMBER SLOTH WOOD – RIBBLEBROOK
- FURNITURE
- SILVER SKY PREMIUM FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT. 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD
- HIGH PERFORMANCE A/C W/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- PREMIUM PACKAGE
- HELUX COILED PIN BOX , 4 CAMERA SYSTEM,
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHEILDS, OUTSIDE TV, STARLINK STD KIT
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $73,838
Sale Price: $152,995
Stock# 39549
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 3240 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 18065 lbs |
| Cargo Capacity | 5935 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED Smart TV, BR 40" Smart LED TV |
| Awning Info | 11' 6' and 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 005570 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


