New 2026 Forest River RV RiverStone 43BFC Fifth Wheel
LEGACY PACKAGE W / PREMIUM FULL BODY PAINT-PREMIUM / REAR KITCHEN / STACKABLE WASHER DRYER / DISH WASHER / ADDITIONAL 400W SOLAR PANELS / 4 CAMERA SYSTEM / 3 TV!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE43BFC
- SLUMBER SLOTH WOOD - CHOCOLATE
- FURNITURE
- MERCURY PREMIUM FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT, 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD HIGH PERFORMANCE A/CW/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- PREMIUM PACKAGE
- HELUX COILED PIN BOX, 4 CAMERA SYSTEM, SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHIELDS, OUTSIDE TV, STARLINK STD KIT
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $67,326
Sale Price: $159,995
Stock# 39360
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2900 lbs |
| GVWR | 23900 lbs |
| Dry Weight | 18971 lbs |
| Cargo Capacity | 4929 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED Smart TV, BR 40" Smart LED TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 005535 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


