New 2026 Forest River RV RiverStone 442MC Fifth Wheel
Full Body Paint / Man Cave / Full and a Half Bathroom/ Slide Toppers / Stackable Washer Dryer / 4 TV / 400 W Solar System & Inverter / 3 AC !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 RIVERSTONE 442MC
- SLUMBERSLOTHWOOD-CH000LATE FURNITURE
- MERCURY PREMIUM FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT, 100AH LITHIUM BATTERY, 3RD
- HIGH PERFORMANCE NC W/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS: LCI WASTE MASTER SYSTEM
- 4CAMERASYSTEMW[7” MONITOR SCREEN-
- REAR/SIDE/ENTRY VIEW
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHIELDS
- 39” OUTSIDE TV
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $69,034
Sale Price: $154,995
Stock# 39177
Exterior Color: Frost, Mercury, Blue Ice, Riptide Red Paint Options
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 44 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Exterior Color | Frost, Mercury, Blue Ice, Riptide Red Paint Options |
| Hitch Weight | 2820 lbs |
| GVWR | 23820 lbs |
| Dry Weight | 19116 lbs |
| Cargo Capacity | 4704 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, BR 40" LED TV |
| Awning Info | 10' and 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 005508 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


