New 2026 Forest River RV Salem FSX 180ICE Travel Trailer
NEW ARRIVAL NO HIDDEN FEES!
Forest River Salem FSX travel trailer 180ICE highlights:
- Rear Private Bunk Beds
- Booth Dinette Slide Out
- Full Bath
- Kitchen Pantry
Your guest or little ones will love the bunk beds on this model since each bunk includes a private door which can be shut for privacy! You'll find the front 60" x 72" platform bed to be cozy and convenient since there are overhead cabinets and a closet for your things. Once you've made lunch on the two-burner cooktop, you can dine at the booth dinette slide out. There is also a 12V refrigerator here and shelves for more storage!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $17,264
Sale Price: $22,900
Stock# 2631
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY/BROWN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | GREY/BROWN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| Dry Weight | 4199 lbs |
| Cargo Capacity | 1401 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Extra Large Black Glass 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/Adjustable Legs & LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SMGC1TG077402 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


