New 2026 Forest River RV Salem Hemisphere 273RL Travel Trailer
Forest River Salem Hemisphere travel trailer 273RL highlights:
- Panoramic Windows
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Outside Kitchen/Bar
- Booth Dinette
Once you step foot in this travel trailer, you won't want to camp any other way! There is plenty of entertainment and seating for everyone in the rear living area with the tri-fold sofa, the theatre seating with cupholders, and the 50" LED TV with a fireplace. You can cook your meals either indoors with the kitchen island or enjoy some fresh air at the outside kitchen/bar then head indoors and eat it comfortably at the booth dinette. There are plenty other convenient features like the hutch for your dishes, the 30" x 36" walk-in shower, and the Texas-sized exterior pass-through storage area!
The Salem Hemisphere travel trailers by Forest River are packed with features, while still being value-minded! Each model is constructed with laminated "Aluma Frame" sidewalls and floor with block foam insulation plus an enclosed underbelly with 12V tank heaters on all holding tanks. There are LED awning, marker and taillights outside, along with an extra-large pass-thru storage with slam latch baggage doors, plus solar prep and Lippert On-The-Go ladder prep. The 60K on-demand tankless water heater will provide endless hot showers, and the JBL sound system includes a head unit plus interior and exterior speakers to keep the party going. There are also many interior comforts found throughout that will make you feel right at home!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $22,434
Sale Price: $45,995
Stock# T94649
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1210 lbs |
| Dry Weight | 8160 lbs |
| Cargo Capacity | 1842 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen with Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 20' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


