New 2026 Forest River RV Salem Hemisphere 380WDR Fifth Wheel
JUST ARRIVED - ALL NEW front bathroom floorplan for 2026!! Triple ACs, Dishwasher and Washer/Dryer, Auto Level, and more standard!!
2026 Salem Hemipshere 380WDR Features:
- 50AMP Service with 200w Solar
- Triple ACs
- Dishwasher
- Side by Side Washer/Dryer
- Sink & Hanging Rod in Laundry Room
- Heated Tank Pands
- Enclosed & Heated Underbelly
- Tankless Hot Water Heater
- 6pt Auto Level
- Outside Entertainment
- Massive pass through storage
- Solid Surface Countertops with Butcher Block Island
- Full Pantry with Hidden Storage Behind TV
- Vanity with Ottoman in King Bedroom
- Fiberglass Shower with Teak Wood Bench
- Adjustable Shelving System in Huge Front Walk-In Closet
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $34,232
Sale Price: $75,500
Stock# 1674
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2350 lbs |
| GVWR | 16350 lbs |
| Dry Weight | 13009 lbs |
| Cargo Capacity | 3341 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 112 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Available Beds | 1 |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| Awning Info | 18' Electric with 4k Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FSBP24TV013178 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


