New 2026 Forest River RV Salem Hemisphere Hyper-Lyte 28RKHL Travel Trailer
Forest River Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer 28RKHL highlights:
- Booth Dinette
- Panoramic Window
- Walk-In Shower
- Kitchen Pantry
- Fireplace
- Queen Bed
When you need to get away to the great outdoors, you won't be leaving creature comforts at home with this trailer in tow! Once you arrive at your campsite, set up the patio awning with LED lights, and gather around. After you've went on a hike to stretch your legs, you can get cleaned up in the full bath instead of using the camp's facilities. There is a rear kitchen with ample counter space, a three-burner cooktop, plus a pantry and a 12V refrigerator for food. Your crew can get comfortable on the tri-fold sofa, booth dinette, or the two lounge chairs and watch a movie on the 40" TV. This model also includes a closet with washer and dryer prep so you can add those amenities if you wish!
With any Salem Hemisphere Hyper-Lyte travel trailer by Forest River, you will appreciate a wide stance axle and laminated "Aluma Frame" sidewalls and floor for added durability. There are also square windows with built-in shades with reflecting thermal-foil backing to help keep your trailer cool during the summer. The 2" accessory hitch receiver will allow you to bring along more camp gear, and the tankless water heater is a feature you won't want to camp without! Inside, you'll find Temple Cherry cabinetry, wood door casings in place of plastic, a residential single bowl undermount sink, and many more comforts. Outside, your furry friend will be happy with the shaded pet tether and security hook, and there is even an outside shower with hot and cold water to fill the dogs water bowl and wash off hiking boots!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $24,636
Sale Price: $34,997
Stock# SH4735
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| Dry Weight | 6758 lbs |
| Cargo Capacity | 2767 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Available Beds | Queen with Versa-Tilt |
| Refrigerator Type | 12V Black |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TSBD21TU094735 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


