New 2026 Forest River RV Sandstorm 2730 Toy Hauler Travel Trailer
Spacious 16 ft Garage in Toy HaulerForest River Sandstorm toy hauler 2730 highlights:
- Spacious Full Bath
- King Bed
- Ramp Door
- Exterior Storage
Spend your weekends riding the trails with this toy hauler in tow! There is 16' 1" total garage space for your toys and a ramp door for quick unloading. While the chef of your group is preparing lunch on the cooktop, everyone else can play a card game at the electric pass-thru dinette. This model includes an entertainment center directly across from the dual lounge chairs for all-around comfort. The king bed in the front private bedroom is sure to bring a great night's rest, while your guests sleep on the dinette or drop-down electric bed above!
Enjoy flexible living and affordable costs with the Sandstorm fifth wheel and travel trailer toy haulers! The versatile garage areas can be used for both toy storage plus seating and sleeping spaces. Each model includes a ramp door with patio cables, a power tongue jack, and a 40-gallon fuel station to keep your bikes filled and ready for adventure. The residential king bed is sure to bring comfort each day, along with a tankless water heater so everyone can clean up after trail riding. There are a variety of floorplans to choose from, including GX models with added features for those who want to take their excursions up a notch!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $25,196
Sale Price: $54,990
Stock# 3893
| Sleeps | 6 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1470 lbs |
| GVWR | 13470 lbs |
| Dry Weight | 8429 lbs |
| Cargo Capacity | 5041 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 16 ft 1 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | With LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSCC23TF012824 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


