New 2026 Forest River RV Solaire 2300FKBS Travel Trailer
Forest River Solaire travel trailer 2300FKBS highlights:
- Dual Slides
- Front Kitchen
- Pass-Thru Storage
- Rear Master Bedroom
- 68" Theater Seat Slide
This dual slide out travel trailer will provide at-home comforts while you're at the campground. You will love the rear master bedroom with a king bed slide out and a dual wardrobes for your clothes, plus a desk with drawers to get work done. And the walk-thru bath will be easily accessible. The main living area is spacious with its theater seat slide, plus a front kitchen with ample counter space. There is also a pantry, entryway closet, plus outside storage for your camping gear and belongings.
Each Solaire travel trailer by Forest River is constructed with a fully enclosed/heated underbelly for added protection against the elements, plus a fully laminated roof and rear wall for durability. The slam latch baggage doors with magnets will make it easier than ever to pack up your camp gear, and the power awning with LED lights will provide shade during the day and inviting ambiance at night. Head inside to enjoy the roller shades, smoked glass kitchen cabinet doors, stainless-steel sink, and LED lights to keep your space well lit. Some of the available options include a bedroom A/C, a Wi-Fi booster, heated holding tanks, and more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $15,546
Sale Price: $32,995
Stock# BRC060750
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 685 lbs |
| Dry Weight | 5648 lbs |
| Cargo Capacity | 1550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPAY23TN060750 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


