New 2026 Forest River RV Solaire 3060RKTS Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! ALSO, NATIONAL SHIPPING AVAILABLE!
Brand New 2026 Palomino SolAire travel trailer 3060RKTS highlights:
- Triple Slides
- 60" Tri-Fold Sofa
- Two Power Awnings
- Exterior Storage
PALOMINO TRAILER
COGNAC INTERIOR COLOR
ADVANTAGE PACKAGE
INTERIOR: 11 CU FT ELEC REFRIGERATOR, TV (SIZE WILL VARY), FIREPLACE, BLUETOOTH AM/FM STEREO W/SPEAKERS, HYBRID SLIDE-OUT CARPET, BED SPREAD W/2 PILLOW SHAMS, ROLLER SHADES, USB PORTS, STAINLESS STEEL KITCHEN SINK, LED INTERIOR AND EXTERIOR LIGHTS, BALL BEARING DRAWER GUIDES, MICROWAVE, TUB SURROUND W/SKYLIGHT, POWER VENT - BATHROOM, TWO TONE CABINETRY EXTERIOR: BUILT WITH AZDEL COMPOSITE, POWER STABILIZER JACKS, WHITE GEL COAT EXTERIOR, FIBERGLASS CAP, 15K BTU DUCTED AC, 200 W SOLAR PANEL, POWER AWNING W/LED LIGHTS, ALUMINUM WHEELS, POWER TONGUE JACK, SLAM LATCH BAGGAGE DOORS W/MAGNETS, BLACK TANK FLUSH, LADDER BRACKET, 50 AMP SERVICE
FULL FRONT CAP W/LINEX ROCK GUARD
THEATER SEATING
BEDROOM AIR CONDITIONER
OUTSIDE GRIDDLE & PREP TABLE
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $15,547
Sale Price: $47,999
Stock# 15680
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1050 lbs |
| Dry Weight | 7803 lbs |
| Cargo Capacity | 1900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPAG23TN060930 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


