New 2026 Forest River RV SolAire 3150TBSS Travel Trailer
Palomino SolAire travel trailer 3150TBSS highlights:
- Two Private Bunkhouses
- Dual Entry
- Walk-Through Bath
- Sofa Sleeper
- 19' Power Awning
Whether you are looking for a bunkhouse, a private bedroom, or dual entry doors in your next RV, this one might just be the perfect fit with all those features! There are 45" x 72" bunk beds, each with their own wardrobe and their own private entry door, making it perfect for camping with older kids. The galley kitchen offers amenities such as a microwave, cooktop, an 11 cu. ft. refrigerator, and an L-shaped counter for preparing and serving meals. You will also find more storage, an entertainment center and a slide out sofa sleeper and booth dinette that offer more sleeping space when needed.
Each SolAire travel trailer by Palomino features a white gel coat exterior and an aluminum superstructure frame for lightweight towing. You will love having a power tongue jack for easy set up, plus slam latch baggage doors with magnets to make unloading easier than ever. There is also a power awning with LED lights and aluminum wheels included on the exterior. Each SolAire is constructed to last with Azdel composite, a fully laminated rear wall and roof, plus a fully enclosed and heated underbelly. The interior includes roller shades and kitchen backsplash, USB ports to keep your electronics charged, a Bluetooth stereo with speakers, and many more stand-out features!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $22,580
Sale Price: $46,998
Stock# 225917
Exterior Color: WHITE
Interior Color: STONE
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | STONE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| Dry Weight | 6753 lbs |
| Cargo Capacity | 1990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPAH25TN061687 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


