New 2026 Forest River RV Surveyor Legend 19BHLE Travel Trailer
Sub-4,000 lb bunkhouse with queen bed and slide for easy family towing and space.
Forest River Surveyor Legend Sub-4,000LB travel trailer 19BHLE highlights:
- Bunk Beds
- Front Queen-Size Bed
- Pass-Through Storage
- Convection Microwave
- Panoramic Window
Bring along family or friends in this travel trailer that can sleep up to five people each night. The dinette slide will provide the chef space to cook on the two burner cooktop, or they may just head outdoors to cook on the outside kitchen. There is also an outdoor shelf here and a spray port for your convenience. The true queen-size bed up front is sure to provide a great night's rest, plus there is a "Stargazer" front window that will allow natural light in and beautiful starry nights.
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite walls provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack with hitch light makes getting back on the road quick and easy. There are also Goodyear® tires and a tire pressure monitoring system (TPMS) for more confident, hassle-free towing. Each model is built with thoughtful details like slam-latch exterior baggage doors and an automotive-style tinted front windshield that gives the front cap a sleek look while letting in natural light. You’ll appreciate camping with a tankless water heater for endless hot showers, a 2" rear accessory hitch to bring bikes or extra gear along, plus a central vacuum system that helps keep your easy-to-clean interior looking fresh.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $13,214
Sale Price: $29,721
Stock# NR1948
Exterior Color: DESERT CANYON
Interior Color: DESERT CANYON
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Interior Color | DESERT CANYON |
| Exterior Color | DESERT CANYON |
| Hitch Weight | 408 lbs |
| GVWR | 5608 lbs |
| Dry Weight | 3777 lbs |
| Cargo Capacity | 1831 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 15' Electric w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSVU15TL053538 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


