New 2026 Forest River RV Vibe 2400RB Travel Trailer
INCOMING
Forest River Vibe Extreme Lite travel trailer 2400RB highlights:
- Bar Top with Stools
- Theater Seating Slide
- Custom King Bed
- Large Pass-Thru Storage
- Tough-Coat Aluminum Front Cap
You'll love camping trips in this couple's trailer! The rear of this unit includes a full-width bar top with two stools, and in the corner, there is a 40" Smart TV with shelves for movies or books. You can relax comfortably on the theater seating that is close by the pantry and 12V refrigerator to grab a snack. A walk-through bath is spacious so you can easily clean up each day, and the front master bedroom is sure to bring comfort. Here, you'll find a custom king bed, generous storage space, plus one of the two entry doors for added convenience!
With any Vibe travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! There is a Norco huck-bolted steel frame, an enclosed underbelly with 12V heating pads, and a PVC roof membrane for added durability. You will also find a universal docking station outside, along with slam latch doors, and the largest square windows in its class. Inside, you'll find a 6' 8" ceiling height, an oversized residential-style sink, no carpet for easier cleaning, plus premium residential-style furniture for all around comfort. Each model is also prepped for a back-up camera, an On-The-Go ladder attachment, and solar power, allowing you to upgrade your travel trailer if you choose!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# V2400RBGP
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| Dry Weight | 6128 lbs |
| Cargo Capacity | 1652 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


