New 2026 Forest River RV Vibe 2500FIK Travel Trailer
Forest River Vibe Extreme Lite travel trailer 2500FIK highlights:
- Front Kitchen
- Theater Seating
- Two Awnings
- Shower with a Seat
- Bedroom Fireplace
This is the perfect travel trailer for a couple who loves space and comfort! There are triple slide outs; dual opposing slides in the combined kitchen and living area, and one in the master bedroom with a custom king bed. You'll also find dual bedroom wardrobes and a fireplace, and the full rear bath features a walk-in shower with a seat for more comfort plus one of the dual entry doors. Heading back to the front of this unit, you'll find a kitchen with generous counter space, all the appliances to cook meals, plus an island with two chairs. And you'll love to relax on the theater seating across from the entertainment center and fireplace!
With any Vibe travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! There is a Norco huck-bolted steel frame, an enclosed underbelly with 12V heating pads, and a PVC roof membrane for added durability. You will also find a universal docking station outside, along with slam latch doors, and the largest square windows in its class. Inside, you'll find a 6' 8" ceiling height, an oversized residential-style sink, no carpet for easier cleaning, plus premium residential-style furniture for all around comfort. Each model is also prepped for a back-up camera, an On-The-Go ladder attachment, and solar power, allowing you to upgrade your travel trailer if you choose!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $19,375
Sale Price: $44,717
Stock# 226574
Exterior Color: WHITE
Interior Color: RYE
| Sleeps | 2 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | RYE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| Dry Weight | 7123 lbs |
| Cargo Capacity | 2637 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 10' and 11' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TVBA23T4128007 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


