New 2026 Forest River RV Viking 3K Series 12BH Travel Trailer
Forest River Viking 3K Series travel trailer 12BH highlights:
- Queen Bed
- Exterior Awning
- Exterior Storage
- Under 3,000 lbs.
This trailer is perfect for weekend getaways or longer adventures. It features a spacious queen bed and an overhead shelf for storing books, decorations, or personal items. Two bunk beds provide additional sleeping space for kids or guests, making this trailer ideal for families. And the kitchen is equipped with a refrigerator and a two-burner cooktop, perfect for preparing meals on the go. Plus, a 24" x 32" shower adds to the convenience and practicality of this trailer.
The budget-friendly Forest River Viking 3K Series travel trailers are for the newbie or seasoned RV user. Each model is constructed with a BAL NXG frame with Huck bolt assembly so that your trailer will last. Towing and setup is made hassle-free with self-adjusting electric brakes and Easy Lube axles. The Viking 3K Series travel trailers include a two burner cooktop, sink cover(s), and a foot flush toilet for added convenience. You will also find USB charging ports to keep your electronics charged, plus back up camera, LCI ladder and solar prep for the option to add these features.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 10349
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 325 lbs |
| GVWR | 3968 lbs |
| Dry Weight | 2499 lbs |
| Cargo Capacity | 1469 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWAC1TJ138780 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


