New 2026 Forest River RV Westbrook Luxury 245RKLC Travel Trailer
Unbeatable Pricing and Best in Market Trade Offers - Shop Us Today! REAR KITCHEN | FRONT PRIVATE BEDROOM | DUAL ENTRY | WALK THROUGH BATHROOM
Forest River Westbrook Luxury travel trailer 245RKLC highlights:
- Rear Kitchen
- Front Master Bedroom
- Drop Frame Pass-Through Storage
- Outside Mini Refrigerator
Luxury Travel Made Easy
Every trip in this Westbrook Luxury travel trailer promises comfort and convenience from the moment you arrive at your destination. Unload with ease using the spacious drop-frame pass-through storage, extend the 19' LED-lit power awning, and enjoy a refreshing drink from the outside mini refrigerator. Dual entry doors allow access through the rear kitchen or directly into the front master bedroom for added convenience.
Comfortable Living for the Whole Crew
The interior offers a welcoming layout with a walk-thru bath accessible from both the living area and bedroom. Rest comfortably on the camp king bed with an ottoman, and enjoy time together on the sofa slide or at the booth dinette while dinner is prepared in the well-equipped kitchen.
Premium Construction & Features
The Westbrook Luxury series is built with high-end features that elevate every journey. Enjoy smooth towing and added safety with the backup camera, power stabilizer jacks, tire pressure monitoring system, and striking Deluxe Knight graphics package. Construction highlights include:
- Aerodynamic smooth front cap
- Enclosed and heated underbelly
- Fully walkable roof
- Premium alloy wheels
Residential Comforts Inside
- Seamless Carefree Congoleum flooring
- Two-toned custom cabinetry
- Residential extended ball bearing drawer glides
- Shower surround with multiple ledges
- On-demand tankless water heater
- 15,000 BTU ducted A/C + auto ignition furnace
Disclaimer: Contact us today to confirm availability, features, and options. Specifications are subject to change without notice.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $11,312
Sale Price: $29,977
Stock# 108861
Interior Color: Chocolate Malt
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | Chocolate Malt |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7705 lbs |
| Dry Weight | 5923 lbs |
| Cargo Capacity | 1782 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2WBPB2TB100098 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


