New 2026 Forest River RV Westbrook Luxury 245RKLC Travel Trailer
Flip Down Travel Rack, Outside Griddle (Loose), Solid Steps, 50 Amp Service.
Forest River Westbrook Luxury travel trailer 245RKLC highlights:
- Rear Kitchen
- Front Master Bedroom
- Drop Frame Pass-Through Storage
- Outside Mini Refrigerator
Interior & Living Features
Sleeping & Layout
-
Front master bedroom: Private space with a queen or “Camp King” bed, wardrobes, and under-bed storage.
-
Additional sleep spaces: Often includes bunk beds or convertible seating (sofa/booth) to sleep kids or guests.
-
Open living area: Slide-out provides more room for central seating.
Kitchen & Dining
-
Rear kitchen layout with good countertop space.
-
12 V 10.6 cu ft refrigerator, 3-burner cooktop, microwave, deep stainless sink with high-rise faucet.
-
Pantry and cabinetry for cookware and food storage.
Bathroom
-
Walk-through bathroom connecting living area and bedroom.
-
Tub/shower combo with skylight (varies by unit), foot-flush toilet, vanity with storage.
Interior Comforts
-
LED lighting and USB-C charging ports throughout.
-
Entertainment center with TV prep (smart TV in many dealer units).
-
Seating: Jackknife sofa and booth dinette for dining and converting to extra beds.
Exterior & Construction
-
Fully walkable PVC roof membrane for durability and easy maintenance.
-
Enclosed and heated underbelly for extended camping seasons.
-
LED-lit adjustable power patio awning enhances outdoor living space.
-
Power stabilizer jacks & power tongue jack with convenience lighting.
-
Backup camera prep & tire pressure monitoring system (adds safety and convenience).
-
Pass-through storage and outdoor mini fridge for exterior convenience.
-
Premium alloy wheels, aerodynamic front cap, and high-impact aluminum rock guard.
-
Solar prep (200 W + controller) is typically included for off-grid power options.
Climate & Utility Features
-
15,000 BTU ducted A/C for efficient cooling.
-
Auto-ignition furnace with thermostat for heating in cooler weather.
-
On-demand (tankless) water heater for continuous hot water.
-
Full systems monitor panel and high-capacity water pump.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $9,296
Sale Price: $31,993
Stock# 108865
Interior Color: CHOCOLATE MALT
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | CHOCOLATE MALT |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| GVWR | 7705 lbs |
| Dry Weight | 5923 lbs |
| Cargo Capacity | 1782 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2WBPBXTB100107 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


