New 2026 Forest River RV Wildcat 35FL Fifth Wheel
St. Louis' Wildcat Dealer! • Huge Front Living • All-Season RV
Getting Back to Camping!
The Wildcat mid-profile fifth wheel has been setting the standard for quality and innovation since 2000. Built with high-end construction at an affordable price, Wildcat delivers the perfect balance of durability, comfort, and style. Whether you’re a seasoned traveler or new to RVing, Wildcat is here for you before, during, and after the sale – so you can hit the road with confidence and make every adventure unforgettable.
Bourbon RV is thrilled to introduce one of Forest River's flagship brands to the Greater St. Louis area: Wildcat! Known throughout the RV community for its uncompromising build quality, Wildcat operates on a simple but powerful motto: "Getting Back To Camping." Instead of loading up on overly complicated tech or trendy frills that quickly go out of style, Wildcat’s designers took a "less is more" approach. The result? A solid, durable, and affordable RV that is incredibly easy to operate, so you can spend less time troubleshooting and more time enjoying the great outdoors.
The Wildcat 35FL should be at the top of your list for a stylish, low-maintenance fifth wheel focused on relaxing with family and friends. Just a few of the highlights of this beautiful RV:
- Front living room with two sofas and theater seating.
- Entertainment center w/ hidden storage.
- Huge kitchen counter w/ mini-fridge.
- 10' ceilings in kitchen and bedroom.
- Sleeps 6
Some stand-out features for all Wildcat fifth wheels:
- 4-Point Auto Leveling
- 3 Roof A/Cs (18K, 13.5K, & 13.5K). Designed for all three to run simultaneously on a 50 AMP circuit.
- 4-Step Solid Entry Step
- 16 CU FT Side x Side 12V Refrigerator
- High Top Table w/ Chairs
- Armored Underbelly Tank Enclosure with Forced Air Heat
- 12V Tank Heating Pads
- Aluminum Framed Sidewalls
- 5" Aluminum Radius, Rolled From Roof to Sidewall
- PVC Roof Membrane w/ Lifetime Warranty
- Pet Friendly “Clean Sweep” Floor Design (No Heat Vents)
- 24/7 RV Tech Hotline & Roadside Assistance for One Year
Ask one of our sales team what sets Wildcat apart from the competition!
| OPTIONS |
Expedition Package
Climate Package
RVIA Seal
Forest River RV Wildcat 35FL Highlights:
- Front Entertainment
- Four Slide Outs
- King Bed
- Hi-Top Table and Chairs
- 21" 2-In-1 Oven Range
This fifth wheel is packed with features to make each trip enjoyable! The middle kitchen might be your favorite room with wrap-around counter space, a pantry, and a 16 cu. ft. 12V refrigerator for food storage. You can dine at the hi-top table and chairs here, or sit in the front living area on the dual sofas and theater seating! This area can become your guests bedroom at night since there are dual opposing slides and wardrobe storage for their things. You will also find a full-length wardrobe in the rear private bedroom, along with a king bed slide out, plus washer and dryer prep! And of course there is a full bath so everyone can stay clean each day!
With any Wildcat fifth wheel by Forest River you will enjoy affordable luxury at every turn. These models are constructed with residential fiberglass insulation in the roof and floor, a 4'x6' sectioned underbelly armor, and a vacuum bonded, welded aluminum structure for added strength and durability. You will also find seamless roto-cast holding tanks, an outdoor shower, and 4-point auto leveling for quick and easy setup. Each model includes a best-in-class, high-efficiency 35,000 BTU furnace, along with an electric fireplace with thermostat control and remote, plus a 60,000 BTU tankless water heater for added convenience. There are carpet-free living spaces, residential backsplash, motion lighting throughout, and many more comforts!
Forest River RV Wildcat fifth wheel 35FL highlights:
- Front Entertainment
- Four Slide Outs
- King Bed
- Hi-Top Table and Chairs
- 21" 2-In-1 Oven Range
This fifth wheel is packed with features to make each trip enjoyable! The middle kitchen might be your favorite room with wrap-around counter space, a pantry, and a 16 cu. ft. 12V refrigerator for food storage. You can dine at the hi-top table and chairs here or sit in the front living area on the dual sofas and theater seating! This area can become your guest's bedroom at night since there are dual opposing slides and wardrobe storage for their things. You will also find a full-length wardrobe in the rear private bedroom, along with a king bed slide out, plus washer and dryer prep! And of course, there is a full bath so everyone can stay clean each day!
With any Wildcat fifth wheel by Forest River you will enjoy affordable luxury at every turn. These models are constructed with residential fiberglass insulation in the roof and floor, a 4'x6' sectioned underbelly armor, and a vacuum bonded, welded aluminum structure for added strength and durability. You will also find seamless roto-cast holding tanks, an outdoor shower, and 4-point auto leveling for quick and easy setup. Each model includes a best-in-class, high-efficiency 35,000 BTU furnace, along with an electric fireplace with thermostat control and remote, plus a 60,000 BTU tankless water heater for added convenience. There are carpet-free living spaces, residential backsplash, motion lighting throughout, and many more comforts!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $37,962
Sale Price: $69,970
Stock# FR185
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2115 lbs |
| GVWR | 14115 lbs |
| Dry Weight | 11330 lbs |
| Cargo Capacity | 3407 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 Lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3WC0B9TG005870 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


