New 2026 Forest River RV Wildcat ONE 281QBEDS Travel Trailer
Forest River Wildcat ONE travel trailer 281QBEDS highlights:
- U-Dinette
- Maxx Pass-Thru Storage
- Bunk Beds
- Exterior Awning
The rear bunk room is a haven for kids, featuring bunk beds, a sofa, and a spacious wardrobe. It's the perfect spot for little ones to sleep, play, and have fun. The full bathroom is a refreshing oasis, with a practical layout and all the essentials for a comfortable stay. The well-equipped kitchen is a culinary dream, with a U-dinette that's perfect for family meals and morning coffee. The living area is a warm and inviting space, featuring a tri-fold sofa bed, entertainment center, and fireplace. It's the perfect spot to relax, unwind, and make memories with family and friends. The front bedroom is a peaceful retreat, with a queen bed, nightstand, and spacious wardrobes.
With any Wildcat ONE travel trailer by Forest River in tow, you will find fun and adventure wherever you go! Each model is constructed 2" thick Vacuum-Bonded sidewalls, a Maxx-strength aluminum-framed laminated floor, and double R-7 fiberglass insulation for added protection. These features are included with the Maxx Insulation Package, which also includes slam-latch baggage doors, a fully enclosed underbelly, and more. The Dynamic Technology Package features a 200W expandable roof mounted solar panel with a 30 amp charge controller for off-grid capabilities, backup camera prep, an exterior TV connection, and a frame-mounted receiver hitch to name a few conveniences. A front windshield is found within the Peak Package, along with a power tongue jack, solid surface kitchen countertops, friction hinge entry doors, and an exterior ladder prep.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $23,256
Sale Price: $42,978
Stock# WC19932
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 901 lbs |
| GVWR | 9701 lbs |
| Dry Weight | 6651 lbs |
| Cargo Capacity | 3050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| Awning Info | 20' |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


