New 2026 Forest River RV Wildwood 31KQBTS Travel Trailer
SPARE TIRE AND CARRIER, 15K A/C, 2ND 13.5K A/C, 50-AMP SERVICE, VERSA LOUNGE, OUTSIDE KITCHEN!
Forest River Wildwood travel trailer 31KQBTS highlights:
- Spacious Bunkhouse
- Panoramic Windows
- Outside Kitchen
- Fireplace
- 18' Power Awning
With this triple-slide Wildwood travel trailer, everyone can have their own space! The private bunkhouse features dual opposing slides that provide tons of space for the kids to play. The large slide in the living area opens up the whole space, and here you'll find a Versa Lounge with booth dinette which is perfect for mealtimes and relaxing. You'll love the front private bedroom with a custom king bed with Versa-Tilt, and everyone will appreciate the full bath with walk-in shower. The chef of the family can cook a meal on the cooktop, and you'll love the outdoor kitchen with an oversized mini refrigerator and sink!
The Wildwood travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from so you can find the layout that best fits your needs. The heated and enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Wildwood travel trailer today for quality and value!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $20,496
Sale Price: $42,999
Stock# 13553
Exterior Color: WHITE
Interior Color: CRESCENT
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | CRESCENT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 905 lbs |
| GVWR | 11145 lbs |
| Dry Weight | 9093 lbs |
| Cargo Capacity | 2014 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 18' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TWDG23T8813553 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


