New 2026 Forest River RV Wildwood Lodge 42DMS Destination Trailer
Huge Selection of Destination Trailers in Stock! 2026 Wildwood 42DMS
Forest River Wildwood Lodge destination trailer 42DMS highlights:
- Two Full Baths
- 2 Queen Bedrooms with Versa Tilt Beds
- Triple Slides
- Kitchen Pantry
- Table with Chairs
- Triple Entry Doors
- Solid Surface Countertops
- Gelcoat Exterior Fiberglass
- Stabilizer Jacks
- Extreme Weather Package
- Dual Pain Windows
- Heated Tanks
- Solid Surface Countertops
It will be so easy to enjoy extended camping trips in this spacious destination trailer. There are two bedrooms; one up front with a queen bed with Versa Tilt, a large wardrobe, and its own exterior entry door, plus one towards the back with a second queen bed with Versa Tilt and dual wardrobes. There is even a rear master bath here with its own exterior entry door; that makes three entry doors for convenience! Everyone can meet in the combined kitchen and living room that includes a large slide out with a sofa and table with chairs. And the entertainment center gives you the option to enjoy movie nights!
You just can't beat the Forest River Wildwood Lodge destination trailer! These trailers create the perfect camping destination in and of themselves. There is a new retro/metal exterior redesign that is sure to turn heads at the campground, and the heated and enclosed accessibelly provides added protection against the elements. Each model includes stainless steel kitchen appliances for a more residential cooking experience, and you’ll be able to unwind each night on a Serta mattress that delivers trusted comfort. Additional stand-out features include LED "Blade Lighting" under the awning, stylish roller shades, TFL cabinet doors, and Lippert On-The-Go ladder prep for the option to add a ladder.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 11031
Exterior Color: White
Interior Color: Crescent
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Crescent |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1475 lbs |
| Dry Weight | 11484 lbs |
| Cargo Capacity | 1991 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Available Beds | Two Queen Beds with Versa Tilt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TWD828TM065324 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


