New 2026 Genesis Supreme G3917KDTS Toy Hauler Fifth Wheel
LOWEST PRICE IN USA ON EVERY GENESIS! WE ARE THE KING KONG OF PRICE! RAWWWW
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- Hi Eff Power & Cooling Upgrade Pkg W/ 6.0 Yamaha Gen ****
- Hydraulic Jacks
- Roadside & Doorside Duo Vanity & Wardrobe Slide Outs
- Wireless Back up Camera
- Double Door Refrigerator 12V 15.6 CU. FT. W/1 Addt'l Solar Panel
- Central Vacuum System
- Opposing Rear Power Dinn's
- Rear 32" TV W/Ent. Center
- 2nd Grey Tank
- Supreme Package
- Premier Package
- Deluxe Package
- Arctic Package**
- Cable Kit
- 200W Solar w/1500W pass through Inverter
- Galley Waterfall Sink W/Accessories
- Upgraded Cargo Neon Lighting
- Reinforced Upper Deck for Goose Neck Adapter
- Tool Box
- Storage Above Generator
- 12V Air Compressor
- Tariff pricing
- Wi-Fi Ready
- Upgrade Package
- Pacific West Associates Tag
- RVIA Certification Tag
Genesis Supreme toy hauler G3917KDTS highlights:
- Large Front Bedroom
- Triple Slides
- 50" TV in Living Room
- Power Sofa Bed in Garage
- Black Roller Shades Throughout
You're going to love trips in this spacious toy hauler! Once your toys are unloaded using the 8' laminated ramp door with a beaver tail, you can relax on the power sofa bed or let your guests rest on the powered upper bunk. There is a 68" sofa with a table in the living room slide across from two Euro-style chairs with footrests and a table. A chef inspired range with a glass folding cover will provide more counter space, and the extra large over-the-range residential microwave will be perfect for quick meals. Head to the full bath with a shower skylight and glass shower enclosure before calling it a night in the front private bedroom. Here, you'll find an RV T king bed with a memory foam mattress, dual opposing bedroom slides, and storage for clothes, shoes, and more!
All sizes of off-road toys can fit into one of these Genesis Supreme fifth wheel toy haulers or travel trailer toy haulers! They are made for the outdoor enthusiasts and can handle harsh environments while still providing a luxurious lifestyle. With innovative floorplans built by engineers, you can know you will find what you're looking for in a toy hauler. Start your off-road journey today with your favorite model!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $55,549
Sale Price: $102,000
Stock# 15072
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3290 lbs |
| GVWR | 17500 lbs |
| Dry Weight | 13180 lbs |
| Cargo Capacity | 4320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0kW Onan |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 9890 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Two Way 110V/LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, BR 40" TV, Ext. 40" TV |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 3 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7HN1FEU30TP479673 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


