New 2026 Grand Design Lineage Series M 25FW Motor Home Class C - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Grand Design Lineage Series M 25FW Class C diesel motorhome highlights:
- Full-Wall Slide
- 16' Awning
- Full Bath
- Power Theater Seating
- Pantry
Head to your local state park or across the states in this spacious coach. Once you arrive at your destination, you can prepare a meal with the full kitchen amenities, including a cooktop, microwave oven, and a refrigerator. The power theater seating provides a place to relax, or you can choose the optional booth dinette if you need additional sleeping space. A full bath will let you clean up after a day outdoors, and the 70" x 80" king bed within the full-wall slide is sure to bring comfort. This model also includes a pantry beside the theater seats for snacks and a bedroom wardrobe to keep your clothes wrinkle-free!
Grand Design's first motorized coach, the Lineage Series M is coming to you with luxurious features at a great value. This Class C diesel motorhome sits on a Mercedes-Benz sprinter chassis for quality and performance you can trust. True to Grand Design's foundation, the Lineage includes interior comforts, durable construction, innovative features, and attention to detail. The Series M Package includes natural teak wood grain, a Lineage Suspension Package, and more. There is also a Blackout Package with black aluminum wheels, a Chromeout Package with chrome aluminum wheels, plus additional packages to enhance your travel experience!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 31282
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 4500
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 12125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | LT215/85 R16DRW |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 521 |
| Engine | Twin Turbo 2.0L Inline 4 Cylinder |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 4500 |
| Horsepower | 208 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 24" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7934 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.30 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' |
| Gross Combined Weight | 15249 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X9N33Y3SN344679 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


