New 2026 Grand Design Momentum G-Class 23G Toy Hauler Travel Trailer
MANY EXTRAS INCLUDED! NO HIDDEN FEES!
FINANCE INCENTIVE PRICE
DON'T WANT ALL THE EXTRAS AND JUST WANT THE LOWEST PRICE?? CLICK THE RED "UNLOCK THE BEST PRICE" TAB BELOW.
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- G-Class Luxury Interior Package
- G-Class Exterior Package
- G-Class Garage/Cargo Package
- G-Class Insulation Package
- Happi-Jac Electric Bunk System w/Folding Sofas
- A/C w/Race Track Ducting
- Rockford Fosgate Stage 1 Stereo - 500 Watts, Int/Ext Speakers w/10" Powered Sub
- G-Class Under Unit LED Light Kit
- Goodyear Tires
- 8 Cu. Ft. 12V Refer
- OmniConnect Satellite, Cellular and Wifi Internet Prep
- SafeRide RV Roadside Assistance
- RVIA Seal
- 4.5K Watt Generator
- Rear Aluminum Deck System w/Rear Power Awning
- Gen II 3 Season Door w/ Sliding Windows
- Solar+ Package (Dual 220W Panels, 2000W Inverter, 50 Amp Controller, 2 Dock Ports, Bluetooth Module)
Grand Design Momentum G-Class toy hauler 23G highlights:
- King Bed Slide
- Euro Chairs
- 15' Garage
- Happi-Jac Rollover Sofas
- Rear Ramp/Patio
You'll be a force to reckon with in this Momentum G-Class toy hauler! The master suite provides great convenience since it contains extra space from the king bed slide, and the private entrance into the dual-entry bathroom allows you to discreetly clean up each morning. The chef of your group can make breakfast on the three burner range, while others relax on the Euro chairs. There is also a flip-up countertop extension for more counter space, and you can even feed your furry friends since there is a flip-up pet dish. This model also includes Happi-Jac rollover sofas and a table with an optional top bed for your guests!
Are you looking for adventure and fun? The Momentum G-Class toy hauler by Grand Design will help you find it! You can explore during any season you choose with the Insulation Package that includes a heated and enclosed underbelly with suspended tanks, a high-capacity furnace, a moisture barrier floor enclosure, and cabinet-mounted heat ducts. Each model includes a fuel station with an interior and exterior gauge, a dovetail rear rend, and 2,500-LB tie-downs anchored into the chassis. Throughout the Momentum G-Class interior, you'll enjoy many comfortable features like large panoramic windows, a shower skylight, USB chargers in the bedroom, and residential cabinetry.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $25,823
Sale Price: $59,942
Stock# 14936
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1242 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 7669 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Garage Size | 15 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 18' w/LED Accent Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TM2125T1223154 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


