New 2026 Grand Design Momentum G-Class 25G Toy Hauler Travel Trailer
Grand Design Momentum G-Class toy hauler 25G highlights:
- 13' 6" Garage
- Double-Entry Bath
- Euro Chairs
- Ramp Door/Patio
- Outside Kitchen
It's time to load up your family and off-road toys to enjoy the great outdoors at the speed you like with this Momentum G-Class toy hauler. Once at your destination, unload the toys from the 13' 6" of cargo space, put out the two slides, and start having fun. You can cook meals in the spacious kitchen area with extra counter space and relax in the Euro chairs or on the rollover sofas with a table. You can even cook at the outside kitchen underneath the 19' power awning.
Are you looking for adventure and fun? The Momentum G-Class toy hauler by Grand Design will help you find it! You can explore during any season you choose with the Insulation Package that includes a heated and enclosed underbelly with suspended tanks, a high-capacity furnace, a moisture barrier floor enclosure, and cabinet-mounted heat ducts. Each model includes a high capacity water pump, a dovetail rear end, and 2,500-LB tie-downs anchored into the chassis. Throughout the Momentum G-Class interior, you'll enjoy many comfortable features like large panoramic windows, a shower skylight, USB chargers in the bedroom, and residential cabinetry.
OPTIONS:
- Luxury Interior Package
- Exterior Package
- Garage/Cargo Package
- Insulation Package
- Happi-Jac Electric Bunk System w/Folding Sofas
- A/C w/Race Track Ducting
- Under Unit LED Light Kit
- Goodyear Tires
- 8 cf. 12V Refrigerator
- OmniConnect - Gen 3 Starlink,, Cellular & Wifi Internet Prep
- SafeRide RV Roadside Assistance
- Rockford Fosgate Stage 1 Stereo
- 500 Watts
- Int/Ext Speaker w/10" Powered Sub
- 6KW Generator
- 2nd A/C - 15K BTU
- Gen II 3-Season Door w/Sliding Windows
- Rear Aluminum Deck System w/Rear Power Awning
- Solar+ Package
- Dual 300W Panels
- 2000W Inverter
- 50 AMP Controller
- 2 Dock Ports
- Bluetooth Module
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $26,014
Sale Price: $64,805
Stock# 132-26
Interior Color: Artisan
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft 7 in |
| Interior Color | Artisan |
| Hitch Weight | 1400 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 8600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 6KW |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 19' w/LED Accent Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TM312XTBB05183 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


