New 2026 Grand Design Momentum G-Class 27G Toy Hauler Travel Trailer
The 2026 Grand Design Momentum G-Class 27G is built for those who refuse to choose between comfort and adrenaline.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $21,324
Sale Price: $66,995
Stock# 113397
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1500 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 8650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft 1 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 18' w/LED Accent Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TM3222TBB05452 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


