New 2026 Grand Design Transcend One 161BH Travel Trailer
Outdoor Kitchen | Tankless Water Heater | Queen Bed
Grand Design Transcend One travel trailer 161BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Unobstructed Pass-Thru Storage
- Full Bath
- Murphy Bed
- Exterior Griddle and Refrigerator
- Tankless On-Demand Water Heater
Compact, Spacious, and Built for Adventure
Spacious and versatile, the Transcend One 161BH is perfect for weekend getaways or weeklong escapes to the lake. The front Murphy bed transforms the living area with ease and includes storage on both sides, plus a pull-out pet drawer to keep your furry companions happy. Double-size bunks with privacy curtains give your guests or little ones a comfortable place to sleep, and the full bath directly beside the bunks makes nighttime routines simple.
Indoor Comfort, Outdoor Convenience
Prepare breakfast on the two-burner range and enjoy it at the booth dinette slide, or take your morning outdoors with the included exterior griddle and refrigerator. Additional exterior conveniences include a 16' power awning with lighting, an interior/exterior table, and an unobstructed pass-thru storage compartment big enough for chairs, totes, and larger camping gear.
Engineered for Lightweight Towing & All-Season Durability
- Tankless on-demand water heater for endless hot water
- Lightweight single-axle design for easy towing
- Heated and enclosed underbelly with suspended tanks
- Thermofoil insulation on roof and front cap
- Moisture barrier floor enclosure
- 6' 6" interior height with recessed lighting
- Residential-style countertops
- JBL sound system for indoor/outdoor entertainment
Disclaimer: Contact us today to confirm availability, features, and options. Specifications are subject to change without notice.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $11,349
Sale Price: $23,995
Stock# 106399
Interior Color: CASHMERE MIDLIN
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | CASHMERE MIDLIN |
| Hitch Weight | 524 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4784 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Glass Front 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 27" x 36 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/Fusion Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TT2310T8842954 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


