New 2026 Grand Design Transcend Xplor 20MKX Travel Trailer
Grand Design Transcend Xplor travel trailer 20MKX highlights:
- 17' Power Awning with LED Light
- Exterior Spray Port
- U-Shaped Dinette Slide Out
- Pet Dish
The only thing you need to worry about when you go camping is where to park this Transcend Xplor travel trailer! You'll have everything you need each day to prepare meals, including a three-burner cooktop, a microwave, and plenty of counter space. The front queen bed includes overhead cabinets for your books, plus underbed storage for shoes! Choose the optional theater seats in place of the dinette, and you won't even know you're away from home! For your convenience there is also a full bathroom so you don´t have to rely on campsite facilities.
The customer-focused, quality-built Transcend Xplor travel trailers by Grand Design are your ticket to fun and adventure. You will appreciate the power tongue jack when it comes time to set up, as well as the all-in-one utility center and the detachable power cord with an LED light. These models include many outlets throughout, USB ports to charge your gadgets, and a JBL exterior speaker to listen to your favorite tunes. The interior of the Transcend Xplor will have you feeling right at home with upgraded residential furniture, residential countertops, residential cabinet doors, and the list goes on!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 16481
Interior Color: Cashmere
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Cashmere |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 5250 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15LRD |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 573TT2526T8845279 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


