New 2026 Grand Design Transcend Xplor 245RLT Travel Trailer
rear corner living; slide-out; 200W solar
The 2026 Grand Design Transcend Xplor 245RLT is a lightweight travel trailer built to combine comfort, convenience, and usability while maintaining easy towability. With a rear corner living floorplan, this unit creates an open, inviting interior layout that’s ideal for relaxing and entertaining at the campsite.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $15,758
Sale Price: $34,989
Stock# 109988
Interior Color: LUNA
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | LUNA |
| Hitch Weight | 668 lbs |
| GVWR | 7695 lbs |
| Dry Weight | 6456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15LRD |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V French Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Furrion Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 17' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TT3127T7704321 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


