New 2026 Gulf Stream RV Ameri-Lite Ultra Lite 248BH Travel Trailer
SELLING BELOW DEALER COST
Gulf Stream Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer 248BH highlights:
- Pantry
- Queen Bed
- Two Burner Cooktop
- 6 Cu. Ft Double Door Refrigerator
Invite more along with double-size bunks in this 'Show Stopper' travel trailer! The private shower and toilet is close to the bunks if you're camping with little ones, and there is a sink just outside the door so two people can freshen up at once. You and your spouse will get comfortable on the front queen bed, or you can choose the optional Murphy bed to enjoy more seating space during the day. The kitchen features the essentials for you to whip up a meal in comfort along with a microwave and overhead cabinet space for added comfort. This model includes a booth dinette to dine at or play a board game on rainy days!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $20,288
Sale Price: $15,500
Stock# GS40
| Sleeps | 7 |
| Length | 26 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| Dry Weight | 3899 lbs |
| Cargo Capacity | 3601 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1NL1G2726N6011053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


