New 2026 Gulf Stream RV Ameri-Lite Ultra Lite 26BHG Travel Trailer
Gulf Stream Ameri-Lite Ultra Lite travel trailer 26BHG highlights:
- Double-Size Bunks
- Private Bedroom
- Booth Dinette
- Sleeps Eight
Make your reservations, start planning your menu, and load up your clothes, games, food and more for a fun weekend camping in this 'Show Stopper' trailer! You will have a front private bedroom with a queen-size bed and closets to sleep in comfort and store your essentials, while your family and friends can choose from the double-size bunks and furniture to sleep on. There is a convertible sofa and a booth dinette, plus a galley kitchen with a microwave oven, sink, plus overhead storage for pots, pans, and dry goods. The rear corner full bathroom offers a tub/shower, toilet, and a sink to be able to get cleaned up in after hiking or relaxing by a fire.
The Ameri-Lite Ultra Lite travel trailers by Gulf Stream are lightweight and economical, the show stopper models blend comfort, convenience, and durability for an enjoyable travel experience, featuring bright LED interior lighting and pleated living room shades for added style and privacy. The kitchen includes a 10 cu ft 12V refrigerator with a stainless steel front, microwave, and 2-burner cooktop, while a 13,500 BTU A/C and tankless water heater ensure year-round comfort. Outside, an electric awning extends your living space, with four stabilizer jacks and radial tires providing stability and smooth towing. A digital TV antenna with power booster adds entertainment, and a bath skylight brings in natural light, all built on a strong unibody construction reinforced with steel straps for lasting reliability.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $8,129
Sale Price: $26,995
Stock# 10344
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 4930 lbs |
| Cargo Capacity | 2660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1NL1G3020T1176655 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


