New 2026 Gulf Stream RV Conquest Ultra Lite 238RK Travel Trailer
Gulf Stream Conquest Ultra Lite travel trailer 238RK highlights:
- Dual Entry
- Rear Kitchen
- Sofa
- Booth Dinette
- Pass-Through Storage
Relax in comfort with plenty of storage to bring along your favorite camping clothes, snacks and outdoor gear! There are wardrobes, a shirt closet, overhead cabinets and a shelf as well as a pantry. Along the exterior you will find the pass-through compartment to store your camping chairs, charcoal, and fishing poles. The convenient dual entry doors allow you to sneak out the bedroom exterior door for an early morning fishing trip and provide a smooth flow of traffic when the whole family joins you. Your family will find sleeping space on the furniture once set up for bedtime, and the full bathroom offers privacy to change and get cleaned up for meals made in the rear kitchen.
With any Conquest Ultra Lite travel trailer by Gulf Stream RV, you begin with an unibody construction with steel hurricane straps, fortifying walls to roof and floor for unmatched stability and peace of mind. Each unit is equipped with 30 Amp service, a 45 Amp converter, and charger, providing robust power for all your needs. The interior offers exquisite craft-made cabinetry with stunning hardwood cabinet doors, a sleek central control panel streamlines system managements while radius safety glass windows offer breathtaking views, and privacy drapes provide added serenity, furthermore, the skylight over the tub bathes the bathroom in natural light, creating a spa-like ambiance. Make your selection today and enjoy an affordable and comfortable way to camp!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $17,850
Sale Price: $24,906
Stock# 177358
Exterior Color: White
Interior Color: Grey
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Grey |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| GVWR | 7680 lbs |
| Dry Weight | 4815 lbs |
| Cargo Capacity | 2865 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2923T1177358 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


