New 2026 Gulf Stream RV Yellowstone Classic 269BH Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Gulf Stream Yellowstone Classic travel trailer 269BH highlights:
- Front Bedroom
- Booth Dinette
- Pantry
- Pass-Through Storage
The Yellowstone Classic 269BH, a big family camper, is so roomy where you won’t have to worry about tripping over each when stuck inside all day. You’ll be able to load up everyone in this camper with being able to sleep 8 in this travel trailer!
The Rear “Double-Double” Bunk is great for you get all your kids comfy and cozy on these bunks. These bunks are deep; your kids can bring all the stuffed animals they want and not worry about there being too many.
Yellowstone 269BH’s Rear Corner Bath has several features that you are needing for your RV to make your next road trip easier for your family. Some of the features include tub & shower combo, multi towel hooks, medicine cabinet, and more! You’ll appreciate the tub & shower with the detachable shower head when you have the family dog with you; you can rinse them off after hiking all day in this tub.
The main living area of the 269BH is a big with the one massive slide that has the dinette and sofa. Across the slide out is the big L-Kitchen with two-burner cooktop and microwave. The gas cooktop will help make the best meals on the road! The spacious fridge will also be able store everything you need for the road so you can go off-grid at any chance.
The private front bedroom has two entry to the bedroom so you don't have to shuffle around the bed at night. There are dual wardrobes on either side of the bed for storing your clothes. The open overhead shelving is where you can store extra T-Shirts, pants, and shorts.
The Gulf Stream Yellowstone Classic models are the ones you have been looking for: affordable and easy to tow means more adventures for the years to come! This solidly built camper has what you need to be able to pick up and go for the weekend with your family in one of our models.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $12,791
Sale Price: $24,988
Stock# 225521
Exterior Color: GRAY
Interior Color: SPIRAL
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | SPIRAL |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| Dry Weight | 5460 lbs |
| Cargo Capacity | 2210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Everchill |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G302XT1177246 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


