New 2026 Heartland Bighorn 39RK Fifth Wheel
Now a part of the Jayco family!! All New Heartland!
Heartland Bighorn fifth wheel 39RK highlights:
- Rear Kitchen
- Pantry With Shelves
- Bath and a Half
- Entry Wardrobe
Starting from the back, this impressive 39RK features a rear kitchen designed in a convenient U-shape for easy accessibility and efficient meal prep. The kitchen is fully equipped with plenty of overhead cabinets, a convection microwave with an air fryer, a 24" range, and a pull-out pantry, perfect for the chef on the trip to cook in comfort. Across the kitchen, the large slide-out houses a 21-cu. ft. refrigerator and a second pantry with shelves, providing even more space to store groceries, snacks, and coffee essentials. The nearby desk/coffee bar and roll-out table create an inviting area to enjoy meals or unwind with a cup of coffee. The living area offers a spacious 100" L-shaped sofa and a theater seat facing the TV and fireplace, making it an ideal spot for relaxing or hosting movie nights. Moving forward, you’ll find a convenient half bathroom with linen shelves for added storage and accessibility. At the front, the private bedroom features a 72" x 80" king bed in a slide-out with a dresser across for ample storage. Finally, the full bathroom at the very front includes a 30" x 61" shower with a seat for comfort, a large sink, and a walk-in closet that provides generous space for all your clothing and gear.
Built with precision and designed for comfort, the Heartland Bighorn fifth wheels combine rugged construction with residential luxury. Its 102-inch-wide body design delivers exceptional interior space, while the CoreShield Walls with 2-inch vacuum-bonded laminated sidewalls and high-density foam insulation provide superior strength, durability, and climate control. The ThermaShield zero-degree tested insulation package, features a fully enclosed, heated underbelly and double-layer fiberglass batt insulation, keeps you comfortable in different climates, from scorching summers to freezing winters. Convenience meets innovation with the pass-through storage featuring Slam-latch baggage doors, offering easy, one-handed access to your gear while maintaining a secure, weather-tight seal.
Call 1-902-639-1509 for your best-case scenarios and our multiple payment solutions.
Did you know that most of our inventory has individual YouTube Videos on our website? Shop on-line with our up-to-date website www.PineAcresRV.com
To book an appointment to view in person, please call or e-mail us at [email protected]
At Pine Acres RV in Stewiacke, we know that service is important to you.
Comprehensive inspections included, Extended Warranty is available, connect with us via e-mail or a phone call. Service is the key to our success. Please call-in advance to speak with a Salesperson to book an appointment to view. Like and Subscribe to our YouTube channel today…. if you press on the notification bell you will be notified of all our latest / daily updated videos.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $39,840
Sale Price: $171,900
Stock# i3611
Exterior Color: Opt. Full Body Paint (Ash, Shadow, Glacier Blue)
Interior Color: Stonewall Gray
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Interior Color | Stonewall Gray |
| Exterior Color | Opt. Full Body Paint (Ash, Shadow, Glacier Blue) |
| Hitch Weight | 2960 lbs |
| GVWR | 18200 lbs |
| Dry Weight | 15200 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30" x 61" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 90 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 4K Smart LED HDTV, BR 32" 4K Smart TV |
| Awning Info | 15' & 19' Electric w/ Integrated RGB LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 1UJC60BV9T1LX9129 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


