New 2026 Heartland Bighorn 40DB Fifth Wheel
Dual entry; loft; residential fridge
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $52,622
Sale Price: $99,989
Stock# 111085
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2925 lbs |
| GVWR | 18850 lbs |
| Dry Weight | 16110 lbs |
| Cargo Capacity | 2740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King, Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 36" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 90 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 4K Smart LED HDTV, BR 32" 4K Smart TV |
| Awning Info | 10' & 16' Electric w/ Integrated RGB LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 1UJC60BV9T1LM9063 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


