New 2026 Heartland Cyclone 2214 Toy Hauler Travel Trailer
14' Garage...
Heartland Cyclone toy hauler 2214 highlights:
- King Bed Slide Out
- 17' Electric Awning
- Dual Sofas in Garage
- Fireplace
This toy hauler features 14' total garage space when you utilize the space all the way up to the master bedroom. The front is also shared with the dual entry bath for added convenience, and you'll enjoy a king bed in the bedroom for added comfort. A three-burner cooktop and space-saver microwave will let you make meals each day, and a 12V refrigerator will keep your cold items fresh. The Euro chairs and dual sofas provide comfy seating spaces, and the drop-down electric queen bed gives your guests a place to sleep.
Satisfy your wanderlust with a Heartland Cyclone travel trailer toy hauler! You won't have to sacrifice any luxury either, with indulgent features like the ducted, fully enclosed, and heated underbelly that provides added protection and warmth. Inside, the LED interior lighting throughout ensures that every corner of your RV is bright and inviting, and the bathroom skylight brings in natural light and fresh air, creating a welcoming and refreshing space. Plus, the central command center with built-in tank monitoring keeps you informed and in control, making it easy to manage your resources. Also, the Endurance Handling Package includes diverse features such as Dexter axles with ABS and tow assist with sway mitigation, and the Keyed-Alike lock system ensures that all your locks are keyed the same, providing added security and convenience. Come find the perfect model for you today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $28,210
Sale Price: $63,495
Stock# 2142
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 8 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1070 lbs |
| GVWR | 11700 lbs |
| Dry Weight | 7785 lbs |
| Cargo Capacity | 3915 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 4K Smart LED HDTV |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Lights and Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1UJB5SBN2T1819055 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


