New 2026 Heartland Milestone 31RL Fifth Wheel
Heartland Milestone fifth wheel 31RL highlights:
- Hidden Pantry
- Front Private Bedroom
- 4K Smart LED HDTV
- Kitchen Island
- Theater Seats
You'll be able to see the country in full luxury with this Milestone fifth wheel! There is a private bedroom in the front with a king-size bed where you can sleep comfortably each evening.The kitchen has all the appliances you will need to make the most out of your trips featuring a convection microwave, 21” oven, and a 16 cu. ft. 12V refrigerator. The living room will make for a great entertaining area, you can relax on the 78" hide-a-bed sofa that will serve as a bed so you can sit back and even have a nap! There is a full bathroom that has a 30" by 48" shower to freshen up each day. This RV has a wonderful design featuring dual opposing slides that will make for the real residential experience and make the most out of your travel.
The Heartland Milestone is a full-profile luxury fifth wheel that is ready to help you make the most of your adventures! You will find a TrussTXL Roof System with Alpha roof membrane system offering quality exterior protection, and the Power Up Solar that includes a 200 watt solar panel will let you go off-grid when the adventure calls for it. The upgraded MORryde Step Above entrance steps will help you enter your unit with ease, and the 6-point hydraulic auto-leveling system comes standard to help you keep your unit secure while camping. The interior kitchen has some great features, like residential solid surface countertops and a large farmhouse sink. There are roller night shades throughout each unit to have privacy and comfort.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 8159
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2350 lbs |
| GVWR | 14800 lbs |
| Dry Weight | 12575 lbs |
| Cargo Capacity | 2225 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16'H' |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' and 16' Electric Patio Awning |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


