New 2026 Jayco Jay Feather SL 25RLSL Travel Trailer
Jayco Jay Feather SL travel trailer 25RLSL highlights:
- Pantry
- Front Private Bedroom
- Full Bathroom
- Exterior Awning
This travel trailer makes every mile feel like home! In the rear, the U-shaped dinette wraps around the windows for big views and bigger meals. It’s perfect for family dinners, card games, or turning into extra sleeping space. The jack-knife sofa gives you flexible seating by day and folds down fast when guests stay the night. The kitchen keeps things simple and functional, offering a refrigerator, pantry, microwave, and an overhead cabinet with TV, prep handle, dry goods, and future upgrades. Further, the full bathroom with a linen closet means towels, toiletries, and extras are always organized, and the front bedroom offers a restful retreat with a queen bed with open storage underneath for shoes, bins, or gear. Plus, two wardrobes on each side of the bed, plus a shelf, give you dedicated spots for clothes and personal items, keeping the space tidy.
Camp light and camp convenient in a Jay Feather SL by Jayco! This lightweight travel trailer is constructed with a Magnum Truss roof system, a fully integrated A-frame, and exterior Azdel composite panels for added durability. There are also nitrogen-filled radial tires outside, along with large downspouts, MORryde Step Above entry steps, a power awning with LED lights, and a power tongue jack to name a few conveniences. Head inside to enjoy the vinyl flooring throughout, solid hardwood cabinet doors, a shower surround, and residential-style kitchen countertops to make your space feel a little more like home!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $19,960
Sale Price: $47,990
Stock# K26145
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 575 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5310 lbs |
| Cargo Capacity | 1490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBB0BP9T13D0078 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


