New 2026 Keystone RV Alpine 3100RE Fifth Wheel
REAR ENTERTAINMENT / AUTO LEVELING / THEATER SEATING / SOLAR FLEX PROTECT / SLIDE TOPPER/ TOURING COIL SUPENSION/ / 2TV / 3 AC !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 ALPINE 3100RE
- DÉCOR – ALPINE – DOVETAIL
- EXTERIOR DÉCOR – ALPINE – WHITE FOG
- ALPS PACKAGE
- TRIPLE A/C PACKAGE
- SOLAR FLEX PROTECT
- 6 POINT HYDRAULIC AUTO LEVELING
- CENTRAL VACUUM
- ROAD ARMOR PIN BOX
-
REFRIGERATOR – Residential– 18 CF
- Slide Awning Package- Quads and Above
- RVIA SEAL – GO CAMPING
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $31,211
Sale Price: $81,995
Stock# 39402
Exterior Color: Blue Slate Full Body Paint, Copper Mist, Frost Black
Interior Color: Lodge, Dovetail
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Lodge, Dovetail |
| Exterior Color | Blue Slate Full Body Paint, Copper Mist, Frost Black |
| Hitch Weight | 2355 lbs |
| Dry Weight | 12710 lbs |
| Cargo Capacity | 2290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 46500 btu |
| TV Info | LR 65" LED TV, BR Smart HDTV |
| Awning Info | 11' and 16' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 780164 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


